Pustinjski pijesak iz Afrike koji nošen jakim zračnim strujama ponekad dolazi do Europe jedan je od dodatnih čimbenika smanjivanja ledenjaka u Europi, pokazala su mjerenja što ih je ovih dana obavio slovenski zrakoplovac, fotograf i znanstvenik Matevž Lenarčič s ekipom suradnika.

Mjerenja instrumentima koji se nalaze na meteorološkim postajama Sonnblick u Austriji i Jungfrau u Švicarskoj, uspoređena s rezultatima mjerenja koncentracije pustinjskog pijeska, provedenim na letu Lenarčičeva zrakoplova od Slovenskih Konjica do Bukurešta u Rumunjskoj, trasom preko Glossglocknera i slovačke gore Prievidza daju naslutiti da se europski ledenjaci ne otapaju samo zbog globalnog zatopljenja nego i zbog taloženja pustinjskog pijeska.

Pijesak, nošen vjetrom dovoljno velike brzine, može po zraku putovati više tisuća kilometara, objavili su u ponedjeljak slovenski mediji koji se pozivaju na Lenarčičeva ispitivanja.
Znanstvenici i ekološki stručnjaci iz Lenarčičeve ekipe svoje istraživanje namjeravaju dovršiti do jeseni ove godine, kad će rezultate u obliku studije predstaviti u Europskom parlamentu.

Lenarčič, kako javljaju mediji u susjednoj državi, trenutno čeka povoljne vremenske okolnosti da bi iz aviona obavio mjerenja nad središnjim i zapadnim Alpama.

To će biti i najizazovniji dio njegove ovogodišnje misije nazvane Green Light World Flight kojom mjeri koncentracije štetnih tvari u zraku koje utječu na degradiranje klime i čovjekova okoliša.

Ovogodišnju misiju započeo je 24. ožujka letom od Portoroža do Malte, završivši je u zapadnom Sredozemlju.

Lenarčičeva ekipa mjeri koncentracije pustinjskog pijeska i ugljika, u suradnji s tvrtkom Aerosol.